Pekmezin Faydaları için yorumlar kapalı

Neredeyse her türlü meyveden yapılabilen Pekmez, kalsiyum ihtiyacımızı, içeriğindeki demir ve kalsiyum nedeniyle kemik gelişimini, bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve antioksidan etkisi nedeniyle hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlıyor.

Pekmez, vücutta kolayca emilebilen demir içeriği nedeniyle kan yapımını arttırır ve kansızlığa iyi gelir. İçeriğindeki B (B1,B2,B3) vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom, demir zenginliğiyle de yüksek düzeyde vitamin ve mineral kaynağıdır.

Pekmezde bulunan antioksidanlar, vücut direncini arttırarak, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi nedeniyle öksürüğe iyi geldiği ve balgam söktürdüğü bilinmektedir.

Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziren anneler ile iyileşme dönemindeki hastaların diyetinde olması gereken bir besindir.

Özellikle büyüme çağındaki küçük çocukların, kilo alamayanların, iştahsızlık ve halsizlik şikayetleri olanların beslenmesinde pekmeze yer verilmelidir. Pekmez, egzama, sedef, akne ve diğer cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı besin olarak kullanılmaktadır. İçeriğindeki potasyum sayesinde, tansiyonu dengeleyici özelliği bulunmaktadır.

Diyabet hastaları hariç, günde 1-2 kaşık pekmez yemeyi ihmal etmeyin.

Open chat
WhatsApp İletişim
Powered by