Atık Kağıtlardan Objelere Dönüşüm için yorumlar kapalı
gozayn

Gündelik hayatımızın her alanında; evde, okulda, iş yerinde kullandığımız kağıtların doğaya geri dönüşü ve tekrar kullanımı uzun zamandır uygulanmaktadır. Kağıtlar; biriktirilmesi, toplanması ve geri dönüştürülmesi bakımında en kolay işlenen maddelerden birisidir.

Kağıtların bir diğer dönüşüm yöntemi de yüzyıllardır varlığını sürdüren Papier mache (kağıt hamuru) tekniğidir. Bu teknik kağıdın belirli işlemlerden geçirilerek hamur haline getirilip istenilen şekillerde yepyeni bir objeye dönüştürüldüğü hem atık kağıtları değerlendirme açısından yararlı hem de dekoratif olarak kolaylıkla bir çok obje yapabileceğimiz en güzel yöntemlerden birisidir.

Papier-mâché veya paper mâché olarak adlandırılan teknik sanat ve el sanatlarında çeşitli heykeller, kaseler, kuklalar, bebekler ve çok daha fazlasını yapmak için sıklıkla kullanılır ve farklı materyallerle de birleştirerek atık kağıt ve malzemeleri değerlendirebileceğimiz çevreye duyarlı bir tekniktir.

Antik çağlardan beri Doğu’da Çin ve Tibet bölgelerinde Papier mache nesneler yapılmıştır. 1720 ve 1900 yılları arasında Georgian and Victorian dönemlerinde popüler olarak kullanılmıştır. İngiltere’de 1700’lerin başında Papier mache küçük kutular, dekoratif tavanlar ve çay tepsileri gibi dekoratif süs eşyaları yapmak için kullanılmıştır.

Bugün, Papier mache sanat ve el sanatları için olduğu kadar geçit törenlerinde gördüğümüz pinata ve karnaval şamandıraları gibi bazı ürünlerin üretiminde de popülerliğini korumaktadır.

Kağıt Hamuru (Papier Mache) kategorimiz için tıklayın.

Open chat
WhatsApp İletişim
Powered by